Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego przypadała 550. rocznica urodzin, a 24 maja przypadnie - 480. rocznica śmierci naukowca, który dowodząc, że to Ziemia krąży wokół Słońca, dokonał rewolucji w nauce i myśleniu.
Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształconym, wybitnym reprezentantem epoki renesansu. Ukończył prawo, studiował medycynę, próbował sił m.in. jako malarz, poeta, kartograf, strateg, urzędnik, ekonomista i polityk. Jego największą pasją była astronomia. W najsłynniejszym dziele O obrotach sfer niebieskich przedstawił teorię heliocentryczną, która dokonała rewolucji w światowej nauce, zwanej przewrotem kopernikańskim. Mikołaj Kopernik był astronomem.
W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole odbyła się inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy ósmej i siódmej oraz nauczyciela fizyki Kornelię Piasecką, pt. „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”, podczas której zostało wstrzymane Słońce, a wprawiona w ruch Ziemia. Aktorzy przedstawili wszystkie planety, również te, które nie były znane w czasach wielkiego astronoma. Widzowie podczas inscenizacji, na tablicy multimedialnej, mogli oglądać ich wnętrza i struktury. Na zakończenie, chętni uczniowie sprawdzili się w quizie wiedzy o samym Mikołaju Koperniku jak i Układzie Słonecznym. Nie obyło się także bez piosenki o planetach. Wszyscy widzowie mogli poczęstować się słodkimi pierniczkami.
Po inscenizacji nastąpiło rozwiązanie konkursu z fizyki pt. „Fotografujemy zjawiska fizyczne”. Pierwsze miejsce zajął Kacper Piasecki, który uwiecznił na fotografii interferencję fal, drugie Nikola Chlasta, która sfotografowała parowanie i skraplanie wody na lustrze, a trzecie Jakub Andrzejewski, który uwiecznił na swoim zdjęciu płomień zapałki. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.