SADZENIE DRZEWKA PRZEZ ABSOLWENTÓW
Tradycją naszej szkoły jest sadzenie drzewka przez absolwentów.
Dzisiaj uczniowie klasy ósmej posadzili swoje pamiątkowe drzewko.
Miejmy nadzieję, że ich "catalpa" przyjmie się w naszym małym parku :)
SADZENIE DRZEWKA PRZEZ ABSOLWENTÓW
Tradycją naszej szkoły jest sadzenie drzewka przez absolwentów.
Dzisiaj uczniowie klasy ósmej posadzili swoje pamiątkowe drzewko.
Miejmy nadzieję, że ich "catalpa" przyjmie się w naszym małym parku :)
POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Poczuj chemię do fizyki prowadzona przez grupę ZAELEKTRYZOWANI z Lublina.
Uczniowie mieli możliwość zobaczyć w prawdziwym laboratorium eksperymenty i pokazy doświadczeń przedstawione w ciekawy sposób dla odbiorców. Było wiele wrażeń i emocji, które towarzyszyły przybliżeniu tajników fizyki i chemii w atrakcyjny sposób, zrozumiały dla wszystkich uczniów. Dzięki takiej formie przekazu wiedzy poczuliśmy zapewne chemię do fizyki…
Dziękujemy ZAELEKTRYZOWANI, było warto skorzystać z Waszej oferty.
Spotkanie organizowane
przez przedszkole dla przedszkolaków
i klas I - III z autorami książek
dla dzieci z p. Dawidem Trzuskolas
i p. Joanną Perlińską
Dzisiaj w naszej szkole gościł
p. Dawid Machowiak.
Dzisiaj w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć p. Dawida Machowiaka, który z pasją przekazał nam informacje o życiu pszczół, miodzie i innych produktach pszczelarskich. Podczas prelekcji na temat pszczół uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Pszczoły - owady społeczne". Następnie dowiedzieli się, jak przebiega cały proces wygrywania się pszczół. Zostali zapoznani z pojęciami: truteń, pszczoła robotnica, pszczoły miodne. Pan Dawid opowiedział o pszczelich produktach: miodzie, mleczku pszczelim, propolisie i pyłku. Uczniowie mieli okazję przymierzyć strój pszczelarski i obejrzeć akcesoria w postaci: dłuta, widelca, miotełki i ramki pszczelarskiej. Na zakończenie zajęć uczniowie poznali właściwości kwasu mrówkowego. Spotkanie okazało się bardzo interesujące. Zajęcia pozwoliły na poszerzenie wiedzy uczniów na temat życia tych wspaniałych i pożytecznych owadów. Serdecznie dziękujemy :)
Więcej zdjęć w linku poniżej:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=940043440567226&set=pcb.940046233900280
"KLIMAT DLA MŁODYCH"
Sezon pszczelarski w pełni rozpoczęty.
W pasiece Państwa Beaty i Dawida Machowiaków wielkie miodobranie.
Pora wybierania miodu rzepakowego.
Miód rzepakowy powstaje z kwitnącego rzepaku. Zazwyczaj ma bardzo słodki smak i intensywny zapach, który jednak z czasem się ulatnia. Płynny miód rzepakowy ma jasnożółty kolor, w wersji skrystalizowanej staje się kremowy a nawet biały. Miód rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych w Polsce.
Jego szerokie zastosowanie i zdrowotne właściwości sprawiają, że często wykorzystywany jest przy leczeniu różnych schorzeń. Ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i medycynie.
Powered by aSc EduPage